Ботулотоксин у косметології: лікування чи отрута?

Ще в середні віки отрути були улюбленим знаряддям помсти відомих вельмож. Ботулотоксин є найбільш отруйною та складною речовиною на всій планеті. І тільки уявіть, сьогодні ботулотоксин – цей нейротоксин групи А – є незамінним засобом у боротьбі з багатьма не лише естетичними проблемами, а й медичними! Як так вийшло, і що варто знати про цю речовину – поговоримо у цій статті.

Звідки береться ботулотоксин?

Цей токсин-продукт життєдіяльності групи бактерій під назвою клостридії . Цей вид є анаеробним - тобто продукти його життєдіяльності втрачають свою отруйну властивість при дії кисню. Однак у безповітряному середовищі бактерії виділяють ботулотоксин, дія якого може призвести до смерті в разі потрапляння в людський організм. Цей нейротоксин безпосередньо викликає параліч клітин.

У чому суть його використання в медицині та косметології, запитаєте ви? Якщо він настільки отруйний, як можна використовувати ботулотоксин для омолодження?

Вся суть у тому, що в медичних та косметичних цілях використовується мізерна кількість високоочищеного токсину , що локально деактивує м'язову реакцію, простіше кажучи, паралізує м'язи в потрібному місці. В результаті – згладжуються зморшки, підвищується тургор шкіри, припиняється спазмування.

У руках грамотного фахівця уколи ботулотоксину здатні:

  • Усунути на тривалий час зморшки в різних областях обличчя,
  • Розгладити шкіру і повернути їй пружність та еластичність,
  • Усунути асиметрію обличчя,
  • Підняти опущені куточки очей та брів,
  • Усунути птоз верхньої повіки,
  • Подолати еміфаціальний спазм, блефароспазм, цервікальну дистонію (спазми в області плечей та шиї), спазми руки та зап'ястя після інсульту, спазми при ДЦП,
  • Позбавити гіпергідрозу пахв, стоп і долонь шляхом впливу на поверхневі м'язи, відповідальні за потовиділення.

Як бачите, спектр застосування ботулотоксинів дуже широкий , а процедура, звичайно, вимагає грамотного походу фахівця, проте для клієнта вона досить легка та безболісна.

Насамперед фахівець оглядає область обробки та обговорює бажаний ефект із клієнтом. Завдяки високотехнологічному процесу очищення та виробництва препаратів на основі ботулотоксинів вплив речовини відбувається виключно на оброблювані зони, виключаючи ефект «ляльки», коли обличчя та міміка пацієнта виглядають неприродно.

Перед введенням ліофілізат у вигляді порошку змішують із хлоридом натрію. Після очищення проводиться місцева анестезія за допомогою нанесення крему анестетика. Дозу токсину визначає лікар. Як правило, всі препарати мають дозування від 50 до 250 од. Одна одиниця означає концентрацію та вимірюється в кількості піддослідних мишей, яка може загинути внаслідок дії токсину . Добова доза розчину не повинна перевищувати 250 одиниць в жодному разі!

Усі упаковки розкриваються лише у присутності клієнта. Розчин придатний для використання протягом 1 доби. Після корекції лікар записує в картку серію препарату, сфери застосування, кількість введеної речовини, термін придатності.

Через 5-7 днів після введення пацієнта вже бачить відчутний ефект: шкіра розгладжується, м'язові волокна стають розслабленими. Ефект тримається у кожного пацієнта індивідуально, залежно від опірності організму, введення та кількості введеного препарату. У середньому тривалість впливу становить від 2 до 4 місяців . Потім проводиться повторна процедура, але не раніше, ніж через 100 днів після перших уколів.

Препарати на основі ботулотоксину

Сьогодні на ринку особливої популярності користуються 4 категорії препаратів на основі нейротоксину типу А.

  1. Знаменитий Botox лідер ринку – концерн Allergan. Цей препарат був одним із перших, він з'явився на ринку в далекому 1994 році. Саме Ботокс першим стали колоти собі світові знаменитості, завдяки чому він набув широкого поширення.
  2. "Настає на п'яти" своєму знаменитому конкуренту корейський препарат Botulax від прогресивної лабораторії Hugel Inc. Південнокореці славляться своїми технічними розробками та інноваціями. Завдяки вдосконаленому процесу очищення та підготовки токсину корейці зуміли досягти високого ефекту за більш низької конкурентоспроможної ціни. Дозування 50, 100 та 200 од. дозволяє вибрати зручний формат, а більш економічна ціна – заробити фахівцю та заощадити клієнту. Препарат також відрізняється більшою плинністю, до чого потрібно звикнути косметологу.
  3. Ще один "кореєць" на ринку - ботулотоксин Neuronox від компанії MadyTox. Аналогічний за своїми властивостями попереднім препаратам, але менш поширений у використанні "в наших широтах".
  4. Європа представлена двома препаратами: популярним Диспортом від французької корпорації Ipsen та німецьким Ксеоміном. Ці продукти є менш концентрованими в порівнянні з Ботоксом і Ботулаксом, тому вони швидше виводяться з організму. Європейські ботулотоксини є препаратами з підвищеною безпекою, оскільки технологія заснована на високому рівні очищення білка.

Усі речовини є безпечними для організму людини . Винятки становлять лише випадки наявності протипоказань, до яких належать:

  • Індивідуальна непереносимість компонентів препарату
  • Вагітність та грудне вигодовування
  • Вік менше 18 і більше 65 років
  • Міастенія
  • Онкологічні та системні хвороби
  • Діабет
  • Гемофілія, прийом антикоагулянтів
  • Грижі в області очних повік
  • Інфекційні хвороби, у тому числі ГРВІ
  • Птоз тканин обличчя
  • Менш ніж 3 місяці після хірургічної операції на обличчі

Вибір препарату – справа не лише фахівця, який має порекомендувати пацієнтові речовину, з якою він звик працювати, а й самого клієнта. Благо, в мережі досить відкритої інформації про різні препарати та відгуки після їх використання.

Не такий страшний ботулотоксин, «як його малюють»: з роками практики застосування препарату стало зовсім непомітним на обличчі пацієнтів, а результати «природної краси» зірок кіно та шоу-бізнесу так само прикрашають обкладинки модних журналів.